Fritidsgårdar mot rasism, resa till bland annat Auschwitz och Birkenau.

Stipendiat
ABF Dala Finnmarks fritidsgårdar i Smedjebackens kommun

Stipendiebelopp
55000 kr

Sammanfattning
Vi vill med projektet öka kunskap och medvetenhet kring förintelsen och få ungdomarna att förstå vikten av människors lika värde likväl som den historia som förintelsen bär på. Vårt mål är att föra vidare historien genom denna resa och att så ett frö av medmänsklighet, förståelse och engagemang hos ungdomarna som kommer gro hos dem genom livet. Ett frö som de kommer dela med de människor de möter i livet.

Uppdatering
Under våren har vi träffats i studiecirkeln "Fritidsgårdar mot rasism" där vi diskuterat, läst och sett föreläsningar/filmer om förintelsen. Det var också på studiecirkeln som idén och önskan om att söka Olof Palmes stipendie väcktes.

Vår tanke med detta projekt är att öppna ögonen på våra ungdomar, ge dem en ökad förståelse och medvetenhet som de efter resan kommer att få berätta och visa för föräldrar, vänner och allmänheten genom en utställning av de material som vi samlat före, under och efter resan. Utställningen kommer innehålla bilder, videor, frågeställningar och ungdomarnas egna reflektioner.

Vårt syfte är att lyfta människors lika värde, väcka empati och respekt för varandra.
Väcka tankar, frågor och känslor hos dem som vi hoppas kan bidra till att ändra ett annars ganska hårt samhälle. Vår förhoppning är att denna upplevelse ska ge ungdomarna en större förståelse för förintelsen, rasism och ge dem en upplevelse som de kan bygga på och minnas i resten av deras liv.

Vårt mål är att uppmärksamma historien som förintelsen bär på, göra den ännu mer verklig för dessa ungdomar genom att uppleva, se och lära sig. Vi tror att det är lätt att glömma för att det är länge sen - och att genom att låta ungdomarna med egna ord, upplevelser och material få föra detta vidare så sår vi ett frö av medmänsklighet inte bara hos gruppen som får åka utan också vidare i samhället.

Slutrapport
ABF Dalarnas fritidsgårdar har under våren 2025 haft studiecirkeln “Fritidsgårdar mot rasism” där vi tillsammans har lärt oss om rasism med fokus på förintelsen. Vi har lärt oss genom dokumentärer, inspelade föreläsningar, böcker och samtal. Vi bestämde oss för att söka stipendiet för att kunna besöka Auschwitz på riktigt. 11-14/8-25 åkte 5 ungdomar i åldern 14-16 år och 3 vuxna till Polen för att besöka Auschwitch Birkenau, detta tillsammans med en svensk guide. Under resan besökte vi även Oskar Schindlers museum och fick en guidad tur i hur Krakow såg ut under andra världskriget och under förintelsen. Vi bodde centralt och fick se och uppleva delar av den Polska kulturen.
Efter resan har vi sammanställt vår resa genom foton, videos samt filmade intervjuer av ungdomarna före och efter resan. Materialet har vi använt till en utställning som vi döpt till “Aldrig igen”, som ställts ut på vår lokala konsthall för allmänheten. Utställningen har haft besök av allmänheten, kommunala politiker, ungdomar samt så fick vi besök utav Magdalena Andersson (S).


Projektet “Fritidsgårdar mot rasism” har haft som mål att öka ungdomars förståelse för historien och förintelsen, samt att så ett frö av medmänsklighet och respekt som de kan bära med sig genom livet. Genom att resa till Polen och besöka Auschwitz-Birkenau fick ungdomarna en stark och konkret upplevelse av vad hat, fördomar och rasism kan leda till.

Resan och upplevelsen väckte många tankar och känslor. Under och efter projektet har ungdomarna visat engagemang och en genuin vilja att lära sig mer. De har fått en djupare insikt i allas lika värde och en större förståelse för vikten av att stå upp mot rasism och intolerans i vardagen.

Efter hemkomsten genomförde vi en utställning där ungdomarna fick uttrycka sina intryck och reflektioner genom bilder, texter och samtal. Utställningen uppmärksammades positivt och vi har haft besök av många. Ungdomarna har fått berätta för allmänheten, i intervjuer med tidningar och i skolan om deras resa.

Ett konkret resultat av projektet är att ungdomarna tagit initiativ till att skapa en anti-rasismvägg på fritidsgården - ett levande uttryck för deras engagemang och vilja att fortsätta arbetet. Även om väggen inte formellt ingick i projektet är det tydligt att idén föddes ur de erfarenheter och insikter som resan gav. Ungdomarna pratar också om att göra ett till resa, till annat koncentrationsläger, museum eller liknande.

Projektet har överträffat våra förväntningar. Vi ser att målet om ökad förståelse och medmänsklighet har uppnåtts, och att deltagarna bär med sig erfarenheterna i sitt fortsatta liv och i mötet med andra människor.

För att hålla engagemanget levande planerar vi att varje år på Förintelsens minnesdag uppmärksamma historien genom att visa bilder från vår utställning, samt låta ungdomarna som varit med på resan berätta om deras tankar och känslor efter resan. På så sätt hoppas vi kunna fortsätta arbetet med att motverka rasism och främja medmänsklighet bland ungdomar. Inte bara genom ord, utan även genom handling.

Genom projektet har ungdomarna fått möjlighet att möta historien på plats, sett med sina egna ögon och känt på ett djupare plan än de gjort innan. De har fått möjlighet att skapa en djupare förståelse för vår gemensamma historia. Besöket i Auschwitz-Birkenau blev en stark påminnelse om hur viktigt det är att värna om mänskliga rättigheter och att aldrig ta vår frihet för given.

Genom samtal med människor i Polen, våra reflektioner och upplevelser på historiska platser har ungdomarna fått en erfarenhet av hur våra handlingar och värderingar påverkar världen. Det har bidragit till ökad internationell förståelse och respekt för olikheter.

Jag som ledare i detta projekt, tror att denna upplevelse har satt sig mer hos ungdomarna än vad de själva inser. Jag ser att de tänker efter, funderar och ställer frågor som är större än innan. Att få se deras blickar, kroppsspråk och tystnad när vi gick igenom lägren är något större än vad jag hoppades på när vi planerade för denna resa. Jag är övertygad om att de kommer bära med sig detta i livet. Nu har det gått 3 månader sedan vi kom hem och 1 vecka sedan vi avslutade vår utställning, och det kommer fortfarande tankar och funderingar från upplevelsen av resan. Bit för bit faller bitarna på plats och de förstår vad de fått se. Ett pussel som jag tror kommer byggas på under lång tid.

Projektet har också stärkt det antirasistiska arbetet i vår verksamhet genom att ge ungdomarna kunskap och mod att stå upp mot orättvisor. De har insett att fred och trygghet börjar i det lilla – i vardagliga möten, i skolan och på fritidsgården.
Ett citat från vår utställning lyder - Förintelsen började inte i gaskamrarna, de började med ord.

“Fritidsgårdar mot rasism” har inte bara handlat om att förstå det som hänt, utan om att bygga en gemensam framtid präglad av respekt, solidaritet och fred.

Tillbaka